"Ahogy közelgünk a nagy Csend felé,
Enyhébb a naptűz, áttetszőbb az ég,
Egyre halkulóbb, estelibb a táj
És révedezőbbek a jegenyék,
Ahogy közelgünk a nagy Csend felé,
Suhanó pici békeangyalok
Nyujtják ki felénk apró árny-kezök:
Úgy múlik lassan minden fájdalom.
Ahogy az élet elmúlik velök."
Reményik Sándor: Idővel – (részlet)
Kedves Tagtársaink, Barátaink,
Fájó szívvel tudatjuk, hogy életének 94. évében, türelemmel viselt hosszú betegség után elhunyt dr. Bora Gyula, a Magyar Földrajzi Társaság egykori elnöke, a Budapesti Corvinus Egyetem jogelődjén a Gazdaságföldrajz Tanszék legendás oktatója, professor emeritusa.
Bora Gyula 1948-ban, az akkor önállósuló Közgazdaságtudományi Egyetemen kezdte egyetemi tanulmányait. Már hallgatóként hamar szoros kapcsolatba került a Gazdaságföldrajz Tanszékkel, ahol tanársegédként kezdte pályafutását. Fő oktatási és kutatási területe az ipar és a természeti erőforrások földrajza volt. A tanszéki profil változásával a földrajztudomány akkoriban kibontakozó kérdései, mint a termelőerők területi elhelyezése, az ipartelepítés, a regionális földrajz, a regionális gazdaságtan, a környezetföldrajz és -gazdaságtan, a településföldrajz lettek munkájának súlyponti területei. Tudományos munkája mindig erősen kötődött oktatási tevékenységéhez, nemzetközi kapcsolataihoz és különböző gyakorlati projektekhez (pl. nemzetközi egyezmények, Balaton, Sajó-völgy).
Következetesen törekedett az oktatás és a kutatás egységének minél teljesebb megvalósítására. 2004-ben tudományos kutatói, oktatói és publikációs tevékenységéért a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki. Oktató és kutató tevékenységét nemzetközileg is elismerték. Hazai és nemzetközi szervezetekben betöltött tisztségeit, kapcsolatait (Magyar ENSZ Társaság Kormányzó Tanácsának alelnöke, az MTA Társadalom-földrajzi Tudományos Bizottságának tagja, Egyetem Habilitációs Bizottságának elnöke) eredményesen kamatoztatta az Egyetem és az Magyar Földrajzi Társaság érdekében egyaránt. A Corvinus mai, igen gazdag és színes nemzetközi kapcsolatrendszerének alapjait rektorhelyettesként ő rakta le.
Az Magyar Földrajzi Társaság életében 1989–1993 között elnökként, 1993–2001 között alelnökként, további 18 éven át a Választmány tagjaként kimagasló szerepe volt. A Társaság és a földrajz oktatásának ügyét haláláig szívén viselte.
Munkásságának eredményét számos szakkönyv, tankönyv, jegyzet, valamint tudományos és népszerűsítő művek, cikkek sorozata jelzi. Tankönyvírói tevékenysége is ötven éves múltra tekint vissza, több generáció földrajztudását, honismeretét alapozták meg a Nemzeti Tankönyvkiadónál megjelent, az általános és középiskolás korosztály számára írt Társadalomföldrajz és Magyarország földrajza tankönyvei. Egyetemi tanárként történő nyugdíjazásáig, majd azt követően professor emeritusként is részt vett a földrajzi tudományos életben, rendezvényeken, vándorgyűléseken vagy tanártovábbképzéseken.
Bár mozgásában korlátozott volt az utóbbi években, de mindvégig megőrizte szellemi frissességét, érdeklődését mind a világ dolgai, mind a földrajztudomány és az egyetemi, tanszéki élet iránt. A hazai és nemzetközi földrajztudomány, valamint a Corvinus Gazdaságföldrajz Tanszék történelmének egyik kulcsszereplőjét és ismerőjét tisztelhettük személyében.
A temetéséről még nincs információnk. Emlékét megőrizzük, osztozunk családja fájdalmában. Nyugodjék békében!
a Magyar Földrajzi Társaság elnöksége
Elérhetőségeink:
E-mail: titkarsag@foldrajzitarsasag.hu
Fax: +36-1-231-4045