Elektromágneses és mechanikus hullámok az orvosi diagnosztikában és a földtani kutatásban
A Magyar Természettudományi Társulat Földtudományi és Orvos-egészségügyi szakosztályainak és a Magyar Geofizikusok Egyesületének előadóülése
2016. február 17, szerda, 14 óra
MFGI díszterem, Budapest
Dr. Zilahi Sebess László, tud. főmunkatárs, Magyar Földtani és Geofizikai Intézet:
Szónikus módszerek alkalmazása a fúrásos földtani-geofizikai kutatásban
Az előadás azt a módszercsoportot mutatja be, amely különböző, térfogatot átlagoló és különböző frekvencián működő műszerekből áll. Válaszokat kapunk, hogy mit vizsgálunk elsődlegesen: fajlagos hullámterjedési idő és amplitúdó. Mit szeretnénk elérni: geomechanikai paraméterek számítása és porozitás meghatározás. Mi a különbség a laborban mérhető és az in situ kőzetmechanikai paraméterek közt. Kapcsolat az orvostudományi alkalmazások felé: képalkotó módszerek (BHTV). Nyitott lyukban repedés kimutatása. Csövezett lyukban: kútdiagnosztika szűrők kimutatása, csősérülések kimutatása. Cementpalást épségének vizsgálata hagyományos akusztikus hullámkép méréssel a cementpalást épségének környezetvédelmi jelentősége miatt. Kapcsolat a felszíni geofizika felé a szeizmikus sebesség és a lyukban mérhető sebesség közti lehetséges különbség magyarázatával. Akusztikus hullámkép: különböző típusú hullámok jelentősége a kőzetmechanikai paraméterek meghatározásában. Földtani alkalmazások a vízkutatásban, környezetvédelmi kutatásokban szerkezetkutatásban, olajkutatásban.
Dr. Tőrös Endre, tud. főmunkatárs, Magyar Földtani és Geofizikai Intézet:
Mérnöki objektumok, műtárgyak diagnosztikája geofizikai módszerekkel
Az előadás a geofizika mérnöki célú alkalmazásait mutatja be: földalatti terek átvilágítását, földművek, alagutak, autópályák és ezek földtani környezetének roncsolásmentes vizsgálatát, inkább a gyakorlatra, mint az elméletre helyezve a hangsúlyt. Módszertanilag a szeizmika és a radar módszerek alkalmazását hozzuk fel példának. Az előadás bevezetőben egyszerű összehasonlító analógiák bemutatására kerül sor az orvosi diagnosztikában ismert eljárásokkal.
Dr. Pethő Gábor, tud. főmunkatárs, Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar, Geofizikai Intézet:
Elektromágneses módszerek geofizikai-földtani alkalmazásai
Az előadásban az elektromágneses módszerek sokszínűségére és alkalmazási területeinek széles spektrumára irányul a figyelem. A fontosabb módszerek elvi hátterének rövid ismertetését követően az elektromágneses geofizikai eljárások alkalmazásai (földtani szerkezetekre vonatkozó, továbbá olaj, vízés érckutatási) példákon keresztül kerülnek bemutatásra. Az előadás ezenfelül ismerteti a természetes gamma módszer főbb alkalmazási területeit, és rövid áttekintést nyújt a fúrólyukbeli elektromágneses módszerekről is.
Földes Tamás, geológus, ügyvezető igazgató, TOMOGEO Kft:
Képalkotó humándiagnosztikai eszközök alkalmazása a földtudományokban
Az előadás részletesen bemutatja a humándiagnosztikában használt röntgen Computer Tomográf (CT, SPECT, microCT) mérések alkalmazását a földtani anyagvizsgálatokban. Röviden ismerteti az MR és a PET- (CT, MR) berendezések alkalmazási lehetőségeit is. Az alkalmazott technológiák négy csoportba sorolhatók: alapmérések, felszívásos mérések, áramlásos-kiszorításos vizsgálatok (nagy nyomáson és magas hőmérsékleten), speciális szimulációs mérések. Jelenleg ezek a vizsgálatok már több területre és iparágra terjednek ki (fluidumbányászati, gyógyszeripari, faipari és környezetvédelmi vizsgálatok). Az előadás igyekszik az eredményeket látványos példákon keresztül bemutatni.